An ordinary incandescent light bulb contains a tungsten filament that becomes wh
ID: 865651 • Letter: A
Question
An ordinary incandescent light bulb contains a tungsten filament that becomes white hot (about 2500) when electricity is passed through it. To prevent the filament from oxidizing, the bulb is filled to a low pressure with the inert gas argon. Suppose a 12.0 L cylinder containing compressed argon at a pressure of 57.8 atm measured at 25 is to be use to fill electric light bulbs, each with a volume of 158 mL to a pressure of 3.00 torr at 20. How many of these light bulbs could be filled by the argon in the cylinder?
Explanation / Answer
No of mole of Inert gas filled in the cylinder
nTotal = PV/RT = 57.8*12/0.0821*298 = 28.35 mol
no of mole of inert gas filled in each bulb
nBulb = PV/RT = 0.0039473*0.158/0.0821*293 = 2.6*10^-5 mol
No of bulbs can be filled = 28.35/2.6*10^-5 = 1.09*10^6 bulbs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.