A 5.00wt% aqueous sulfuric acid solution(p=1,03g/mL) flows through a 45-m long p
ID: 865681 • Letter: A
Question
A 5.00wt% aqueous sulfuric acid solution(p=1,03g/mL) flows through a 45-m long pipe with a 6.0cm diameter at a rate of 87L/min
a) what is the molarity of sulfuric acid in the solution?
b) how long(in seconds) would it take to fill a 55 gallon drum, and how much sulfuric acid would the drum contain?
(you should arrive at your answers with two dimensional equations)
c) The mean velocity of a fluid in a pipe equals the volumetric flow rate divided by the cross-sectional area normal to the direction of flow. Use this information to estimate how long(in seconds) it takes the solution to flow from the pipe inlet to the outlet.
Explanation / Answer
Sulfuric acid has a molecular mass of 98.08 g/mol
1.03 g/mL = 1030 g/L
( 5 g H2SO4 / 100g solution )( 1030 g/L ) / 98.08 g/mol = 0.5250 moles/L
b)..................................
1 liter = 0.264 gallon
(87 L/min)(0.264 gallon/L)( 1 min/60 sec ) = 0.3828 gal/sec
( 55 gal ) / ( 0.3828 gal/sec ) = 144 seconds
? = ( 1030 g/L )( 1 L/0.264 gallon )( 1 lbm/453.6 g ) = 8.601 lbm/gal
( 55 gal )( 8.601 lbm/gal ) = 473 lbm
c)..................................
A = ?D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.