Answer the following questions using the law of conservation of mass. Consider a
ID: 865732 • Letter: A
Question
Answer the following questions using the law of conservation of mass. Consider a hypothetical reaction in which A and B are reactants and C and D are products. If 15 grams of A completely reacts with 27 grams of B to produce 16 grams of C, how many grams of D will be produced? Number g A 3.1 gram sample of sodium hydrogen carbonate is added to a solution of acetic acid weighing 10.8 grams. The two substances react, releasing carbon dioxide gas to the atmosphere. After the reaction, the contents of the reaction vessel weighs 11.7 grams. What is the mass o! carbon dioxide released during the reaction?Explanation / Answer
A + B --------> C + D
x=gD = (A+B) - C = 42-16= 26g
NaHCO3 + CH3COOH ------------> CO2 + Others
gCO2= 13.9 -11.7g = 2.2 g
A B C D gi 15g 27g grx -15g -27g gfinal 0 0 16g xRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.