Calculate the freezing point of the following solutions, assuming complete disso
ID: 870227 • Letter: C
Question
Calculate the freezing point of the following solutions, assuming complete dissociation.
Part A
0.110m K2S tf =Degrees C
Part B
19.5g of CuCl2 in 410g water tf =Degrees C
Part C
5.2% NaNO3 by mass (in water) tf =Degrees C
Part D
Calculate the boiling point of the solution in part A, assuming complete dissociation. tb =Degrees C
Part E
Calculate the boiling point of the solution in part B, assuming complete dissociation. tb =Degrees C
Part F
Calculate the boiling point of the solution in part C, assuming complete dissociation. tb =Degrees C
Explanation / Answer
F.P depression constant of water = Kf = 1.86 0C/m ; B.P depression constant of water = 0.52 0C/m
B.P of pure water = 100 0C ; F.P of pure water = 0 0C
1) K2S will completely dissociate into 2 K+ ions and 1 S2- ion.Hence, the Vant Hoff's factor , i = 3
molality of solution = 0.11 m
Thus, depression in F.P = i*Kf*m = 3*1.86*0.11 = 0.6138 0C
Thus, F.P of the solution = F.P of pure water - depression in F.P = -0.6138 0C..........(a)
Elevation in B.P = i*Kb*m = 3*0.52*0.11 = 0.1716 0C
Thus, B.P of the solution = B.P of pure water - elevation in B.P = 100.1716 0C..............(b)
2) Molar mass of CuCl2 = 134.5 g/mole
Thus, moles of CuCl2 in 19.5 g of it = mass/molar mass = 19.5/134.5 = 0.145
mass of water in kg = 0.41
Ths, molality of the solution = moles of CuCl2/mass of water in kg = 0.145/0.41 = 0.354 m
Now,
CuCl2 will completely dissociate into 2 Cl- ions and 1 Cu2+ ion.Hence, the Vant Hoff's factor , i = 3
molality of solution = 0.354 m
Thus, depression in F.P = i*Kf*m = 3*1.86*0.354 = 1.97532 0C
Thus, F.P of the solution = F.P of pure water - depression in F.P = -1.97532 0C..........(a)
Elevation in B.P = i*Kb*m = 3*0.52*0.354 = 0.55224 0C
Thus, B.P of the solution = B.P of pure water - elevation in B.P = 100.55224 0C..............(b)
3) Molar mass of NaNO3 = 85 g/mole
Let there be 100 g of the solution
Thus, mass of NaNO3 = 5.2 g
Now, moles of NaNO3 = mass/molar mass = 5.2/85 = 0.0612
Mass of solvent = mass of solution - mass of NaNO3 = 94.8 g = 0.0948 Kg
Thus, molality of the solution = moles of NaNO3/mass of solvent in kg = 0.0612/0.0948 = 0.645
Now, NaNO3 will completely dissociate into 1 Na+ ions and 1 NO3- ion.Hence, the Vant Hoff's factor , i = 2
molality of solution = 0.645 m
Thus, depression in F.P = i*Kf*m = 2*1.86*0.645 = 2.401 0C
Thus, F.P of the solution = F.P of pure water - depression in F.P = -2.401 0C..........(a)
Elevation in B.P = i*Kb*m = 2*0.52*0.645 = 0.671 0C
Thus, B.P of the solution = B.P of pure water - elevation in B.P = 100.671 0C..............(b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.