Suppose you have a hypothetical reaction of A + B = C + D and this reaction is a
ID: 870351 • Letter: S
Question
Suppose you have a hypothetical reaction of A + B = C + D and this reaction is a second-order reaction with a reaction rate constant of 0.734 1/(h[M]). What is the instantaneous rate of reaction in molar/h if the concentration of A is 0.105 M, B is 0.300 M, C is 0.100 M and D is 0.350 M? The units are M/h. Answer is 0.03303 Show your work.
Calculate the change in enthalpy (in MJ) resulting from a 25 pound white phosphorus artillery shell reacting with the oxygen in the atmosphere to form P4O10(s) . The enthalpy of formation can be found in the appendix of your text book. The units are megajoules (MJ). Answer is -269. Show your work.
Thank you
Explanation / Answer
a) The relation between conversion X and initial concentation of A (CAO) is given by
ln((M-XA)/M(1-XA)=CAO*(M-1)Kt
M= CBO/CAO = 0.300/0.105 =2.857
CAO = 0.30M
K=0.7341(hM)
A value of t is assumed and XA is calculated
t=15 minutes
ln[(2.857-XA)/(2.857(1-XA)]= 0.105*(2.857-1)*0.734*15/60
Conversion XA= 0.0525
CA= CAO*(1-XA) = .105*(1-0.0525) =0.09948
dcA/dt = 0.105-0.09948)/(15/60) =0.022
CA=CAO*(1-XA)= 0.105*(1-0.3835) =0.064 moles
Rate = (0.105-0.064)/15/60=0.16
b) Moles of phosphorous = 25*0.4535 =11.3375kg/31=0.365 moles
P4(s) + 5O2(g) -> P4O10(g) ?H= -713.2 Kcal/mol =2852.8*103 KJ/Kgmol
Hence Enthalpy of formation= -2967.3*0.365 =-108.335*10^3Kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.