At a certain temperature, the equilibrium constant for the following chemical eq
ID: 871308 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the equilibrium constant for the following chemical equation is 3.50.
SO2 + NO2 <----> SO3 + NO ( all gas)
At this temperature, calculate the number of moles of NO2(g) that must be added to 2.86 mol of SO2(g) in order to form 1.30 mol of SO3(g) at equilibrium. Please break it down step by step so i can see how to solve correctly. Thank you.
(Also,I've been having some issues with getting the right numbers on my TI 84 Plus C calculator, so if anyone knows exactly how to enter the numbers and can list those on the steps I would be extremely grateful!)
Explanation / Answer
The equilibrium constant, Keq, for the reaction = 3.50 at a certain temperature
SO2(g) +NO2(g) ? SO3(g) + NO(g)
Keq = Kc = [SO3}x[NO]/[SO2]x[NO2}
Based on given data:
[SO3] =1.3 mol = [NO]
[SO2] = 2.86 mol
So, Required amount of [NO2] =[SO3}x[NO]/[SO2]xKc = 1.3*1.3/2.86*3.50 = 2.068 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.