A mixture is prepared using 30.00 mL of a 0.0849 M weak base (pKa = 4.556), 30.0
ID: 871446 • Letter: A
Question
A mixture is prepared using 30.00 mL of a 0.0849 M weak base (pKa = 4.556), 30.00 mL of a 0.0637 M weak acid (pKa = 3.250) and 1.00 mL of 0.000119 M HIn and then diluting to 100.0 mL, where HIn is the protonated indicator. The absorbance measured at 550 nm in a 5.000 cm cell was 0.1140. The molar absorptivity (?) values for HIn and its deprotonated form In at 550 nm are 2.26 104 M1cm1 and 1.53 104 M1cm1, respectively.
1) what is pH of the solution
2) what are the concentrations of In- and HIn
3) what is the pKa for HIn
Explanation / Answer
1)
given
30 ml of a 0.0637 M weak acid
it is diluted to 100 ml
so
using
M1V1 =M2V2
0.0637 x 30 = y x 100
y = 0.01911 M
so
the new conc of acid is 0.01911 M
now for a weak acid
[H+] =sqrt (Ka x C)
also
pKa = -log Ka
so
3.25 =-log Ka
Ka = 5.62 x 10-4
so
[H+] = sqrt ( 5.62 x 10-4 x 0.01911)
[H+]= 3.28 x 10-3 M
similarly for the weak base
after dilution
M1V1 = M2V2
0.0849 x 30 = y x 100
y = 0.02547 M
now for weak base
[OH-] = sqrt ( Kb x C)
given
pKa = 4.556
-log Ka = 4.556
Ka = 2.78 x 10-5
now
Kb = 10-14 / Ka
Kb = 10-14 / 2.78 x 10-5
Kb = 3.60 x 10-10
so
[OH-] = sqrt (3.60 x 10-10 x 0.02547)
[OH] = 3.027 x 10-6
now
[H+] = 10-14 / [OH-]
so
[H+] = 10-14 / 3.027 x 10-6
[H+] = 3.30 x 10-9
the [H+] contribution from HIn cane neglected
so
total [H+] = 3.28 x 10-3 + 3.3 x 10-9
[H+] = 3.28 x 10-3
pH = -log [H+]
pH = -log 3.28 x 10-3
pH = 2.484
so the pH is 2.484
2)
given 1 ml of 0.000119 M HIn
after dilution
M1V1 = M2V2
0.000119 x 1 = Y x 100
Y = 1.19 x 10-6 M
so
the new conc of HIn is 1.19 x 10-6
now
HIn ---> H+ + In-
let HIn reacted = y
then
[In-] formed = y
[HIn] remaining = 1.19 x 10-6 - y
we know that
according to beers law
A = e1 x l x c1 + e2 x l x c2
given
path length (l) = 5
e1= 2.26 x 10^4
c1 = 1.19 x 10-6 - y
e2 = 1.53 x 10^4
c2 = y
so
0.114 = [ 2.6 x 10^4 x 5 x ( 1.19 x 10-6 - y) ] + ( 1.53 x 10^4 x 5 x y )
0.114 = 0.1547 - ( 1.3 x 10^5) y + ( 7.65 x 10^4) y
solving we get
y = 7.607 x 10-7
so
the concentrations are
[In-] = 7.607 x 10-7
[HIn] = 1.19 x 10-6 - 7.607 x 10-7 = 4.29 x 10-7
3)
now
HIn ---> H+ + In-
from the above we can see that
[H+] = [In-] = 7.607 x 10-7
now
ka = [H+] [In-] / [HIn]
Ka = 7.607 x 10-7 x 7.607 x 10-7 / 4.29 x 10-7
Ka =1.348 x 10-6
so
pKa = -logKa
pKa = -log 1.348 x 10-6
pKa = 5.87
so
the pKa for HIn is 5.87
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.