Given the facts that: - Silver (Ag) adopts an fcc unit cell, and cadmium (Cd) ad
ID: 871783 • Letter: G
Question
Given the facts that:
- Silver (Ag) adopts an fcc unit cell, and cadmium (Cd) adopts an hcp unit cell.
- The atomic weights are: Ag= 107.8682 g/mol, and Cd= 112.411 g/mol (Cd has one extra proton and three extra neutrons)
- the lattice parameter of Ag is a = 408.53 pm, and the lattice parameters of Cd are a = 297.94 pm and c = 561.86 pm.
Part a)
Calculate the theoritical densities of Cd and Ag (Vhcp = a*a*cos(30)*c)
Part b)
calculate the effective atomic radii of the two elements based upon the assumption that:
<110> Direction along which atoms touch in Ag
<11-20> Direction along which atoms touch in Cd
Part C)
In part b, you should have calculated the the density of Cd < the density of Ag, even though Cd is a heavier atom. Using this information in part c and an appropriate equation or theory, explain why Ag is denser than Cd even though Cd has a higher atomic mass. ( Hint: what does ideal mean for one crystal structure?)
Explanation / Answer
Mass of one Silve atom =107.8682/(6.023*1023)= 1.79X10-22 g/atom
mass = 4*107.86*/6.023*1023=7.16*10-22 gm
Volume of unit cell= a3= (408.53/10-10)3 = (4.08X10-8)3=6.818X10-23cm3
density = mass/ volume = 7.16X10-22/6.818X10-23 =10.4 g/cc
For cadmium
Density= no of atoms per unit cell* Avagadro constant/Volume
Volume of cell = 3*Sqrt(3)*a2*c/2= 3*sqrt(3)*(2.9794X10-8)2*561.86X10-8/2=1.159*10-22 cm3
mass =6( no of atoms/ unit cell)*112.41/6.023*1023=111.98X10-23 gms
Density= 1.1198X10-21/1.159X10-22=10.34 g/cc
b)
(4/3)*Pi*r3=1.159X10-22
4.19 r3= 1.159X10-22
r= (1.159X10-22/4.19)1/3=3.04X10-8cm
Density= 10.4 g/cc
c = 1.63a = 3.26R
R= c/3.26=561.86/3.26=172pm
C) cadmium has= one extra proton and hence cadmium is les dense than Ag.
For cadmium atomic radii=a/2 =297.94/2= 148.97pm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.