Which of the following frequencies of electromagnetic radiation has the longest
ID: 872558 • Letter: W
Question
Which of the following frequencies of electromagnetic radiation has the longest wavelength? For potassium metal, the work function phi (the minimum energy needed to eject an electron from the metal surface) is 3 68e-19 J Which is the longest wavelength of the following which could excite photoelectrons? According to the Bohr theory of the hydrogen atom, the minimum energy (in J) needed to ionize a hydrogen atom from the n = 2 is Which of the following is a correct set of quantum numbers for an electron in a 3d orbital? Select the correct set of quantum numbers (n, I, ml, ms) for the highest energy electron in the ground state of potassium, K. The electronic structure 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d8 refers to the ground state of How many valence electrons are there in an atom with the electron configuration [ noble gas ]ns2 (n - 1 )d10np3? Which of the following element has the largest atomic size? Which of the following elements has the largest second ionization energy (IE2)? Which of the following contains covalent bonds? Using the bond energies provided below. calculate Delta H+ for the reaction Bond energies C - M = 413 kJ / mol. CI - Cl = 243 kJ / mol ; C - Cl = 339 kJ/mol ; H - Cl = 427 kJ / mol.Explanation / Answer
1)
we know that
for a electromagnetic radiation
wavelength = speed of light / frequency
so
lesser the frequency , longer the wavelength
now
kilo = 10^3
tera = 10^12
giga = 10^9
mega = 10^6
So the longest wavelength is that of 1 kilohertz
So the answer is option A) 1 kilohertz
Note : there is no such unit called bighertz
2)
we know that
work function = h x c / lamda
where
h = plancks constant
given
E= 3.68 x 10-19
so
3.68 x 10-19 = 6.626 x 10-34 x 3 x 10^8 / lamda
lamda = 5.4 x 10-7 m
lamda = 540 x 10-9 m
lamda = 540 nm
so
the longest wavelength is 550 nm
So the answer is option A) 550 nm
3)
for hydrogen
En= (-13.6 / n2 ) eV
so
for
n=2
E2 - -13.6 / 4
E2 = -3.4 eV
now
ionization energy E= Einfinity - En
for
n=2
E= 0 - (-3.4)
E= 3.4 eV
we know that
1 eV = 1.6 x 10-19 J
so
E = 3.4 x 1.6 x 10-19 J
E= 5.44 x 10-19 J
so the minium energy required (ionization potential ) is 5.45 x 10-19 J
so the answer is option D) 5.45 x 10-19 J
4) the rules to follow for quantum numbers are
i) the values of l ranges from 0 to n-1
ii) the values of m ranges from -l to +l
using these points
the correct answer is option D) n=3 ,l=2 , m=-2
5) the ground state electronic configuration of potassium is
1s2 2s2 2sp6 3s2 sp6 4s1
So the highest energy electron resides in 4s1
For 4s1
n= 4
for S orbital l =0 , m= 0
spin quantum number is +1/2
so
the answer is option D) 4 , 0 , 0 , +1/2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.