Previous Next Progress t welcome kaylin 6. INTRODUCTION Let\'s do a sample calcu
ID: 873653 • Letter: P
Question
Previous Next Progress t welcome kaylin 6. INTRODUCTION Let's do a sample calculation of this type. A sample of an organic compound that does not dissociate water (i 1.0) weighing 16.5 mg is dissolved in 10.0 mL of water at 24.5 oC on the fixed volume side of an osmometer. The solvent side is filled with distilled water. After the system comes to a steady-state, the osmometer records an osmotic pressure of 224 matm. What is the molar mass of the organic compound? i MRT The expression for the molarity of the compound is M (1.65 x 1013 g Y) (0.0100 L) where Y is the molar mass of the solute. Since we know i, IT, R and T (remember to convert the temperature to Kelvin), we can solve for Y. Set this up and solve for Y; then, enter the result below (use 2 sig figs in your answer). g/mol The organic compound in this example was glucose, C.Hizo.Explanation / Answer
Given
pi = i x M x R x T
also given
pi= 224 x 10-3 atm
i = 1
R = 0.0821
T = 24.5 C
T = 24.5 + 273 K
T = 297.5 K
so
using those values
we get
pi = i x M x R x T
224 x 10-3 = 1 x M x 0.0821 x 297.5
M = 9.171 x 10-3
we know that
molarity = moles / volume (L)
also
moles = mass / molar mass
given
mass = 1.65 x 10-2
volume = 0.01 L
so
molarity = (1.65 x 10-2 / Y) / 0.01
where Y is the molar mass
Now
the given expression for molarity is
M = ( 1.65 x 10-2 / Y) / (0.01)
substitute the value of M in this equation we get
9.171 x 10-3 = ( 1.65 x 10-2 /Y) / 0.01
we get
Y = 179.91
so the molar mass of glucose is 179.91 g
rounding to two siginificant figures
we get
the molar mass of glucose is 180 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.