You are drilling the Marcellus shale and need to provide water with a pH = 4. Yo
ID: 873728 • Letter: Y
Question
You are drilling the Marcellus shale and need to provide water with a pH = 4. You have two acids you can use. One is a concentration solution (3 moles/L) of HCl (a strong acid). The other is a 3 mole/L solution of acetic acid with a pKa = 4.75.
a. Calculate how many mLs of a 3 mole HCl/L solution you need to add to 10 liters of water to drop the pH from 7 to 4. (0.333 mL)
b. Calculate how many mLs of a 3 mole/L acetic acid solution you need to add to 10 gallons to water to drop the pH from 7 to 4. The pKa of acetic acid is 4.75. (2.21 mL)
Explanation / Answer
a.
At pH=4, [H+] = 1x10-4 M
The quantity of H+, in 10 L water, at pH=4 will be:
1x10-4 mol/L x 10 L =1x10-3 mol
obtained from a volume V
V = 1x10-3 mol / 3 mol/L = 0.000333 L = 0.333 mL of 3M HCL
b.
For the dissociation of the acetic acid: [H+] = [CH3COO-]
At pH=4, [H+] = 1x10-4 M
Ka = [H+]2/(cacid
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.