Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8) The enthalpy change for the following reaction is -483.6 k: 2H2 (g) + O2 (g)

ID: 875241 • Letter: 8

Question


8) The enthalpy change for the following reaction is -483.6 k: 2H2 (g) + O2 (g) 2H2O (g) Therefore, the enthalpy change for the following reaction isk kJ: 4H2 (g) + 202 (g) 4H2O (g) D)-483.6 A) 967.2 B) -967.2 483.6 D) -483.6 9) The value of AH for the reaction below is +128.1 k) CH3OH (l) CO (g) + 2 H2 (g) How many kJ of heat are consumed when 15.5 g of CH3OH (1) decomposes as shown in the equation? A) 32 B) 0.48 9833D) 620 10) The value of AH for the reaction below is +128,1 kj CH3OH () CO() + 2H2(8) How many KJ of heat are consumed when 5.75 g of CO (8) is formed as shown in the equation? A) 26.3 B) 23.3 C) 83 D) 620

Explanation / Answer

8) option B) -967.2

Enthalpy change for the following reaction is -483.6kJ

     2 H2 + O2 ------------------> 2 H2O

Enthalpy change for the following reaction is

     4 H2 + 2 O2 ------------------> 4 H2O

Enthalpy change = 2 x -483.6 = -967.2 kJ

9) option D) 62.0

delta H value for the following reaction is 128.1 kJ

CH3OH -----------------------> CO   + 2 H2

32.04g                                 28.01g     2 x 2g

32.04 g CH3OH decomposes ----------------------- 128.1 kJ heat consumed

15.5 g of CH3OH decomposes ------------------------- ? kJ heat consumed

           heat consumed = 15.5 x 128.1 / 32.04

                                    = 62.0 kJ

10) option A) 26.3

128.1 kJ is consumed ---------------to form 28.01 g of CO

how many kJ is consumed----------------- to form 5.75 g of CO

               heat consumed = 5.75 x 128.1 / 28.01

                                          = 26.3 kJ

11) answer : D ) -20.8 kJ

2Ba + O2 -------------->2BaO

                                    2x153.2 =306.4

306.4g BaO ---------------> -1107 kJ

5.75 g BaO ----------------> ?

heat = 5.75 x -1107/306.4

         = - 20.8 kJ

12 ) answer : A) 1.13 J/g-K

just divide the 88 with molar mass of C2H6SO

13 ) answer : D ) 0.13 J/g 0C

Q= m x Cp x (T2-T1)

29 =15 x Cp x (37-22)

Cp = 0.128

     = 0.13

14) ansewr : A ) 16.2

mass = d x v

         = 3.12 x 10

          = 31.2

Q = m x Cp x (T2-T1)

   = 31.2 x 0.226 x (27.3-25)

   = 16.2 J

15) answer : A ) +355 kJ

         

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote