A NaOH solution was prepared by diluting 5.00 mL of 2.044 M NaOH to a final tota
ID: 875887 • Letter: A
Question
A NaOH solution was prepared by diluting 5.00 mL of 2.044 M NaOH to a final total volume of 100.00 mL. What is the exact molarity of the dilute NaOH (use 4-5 significant figures)?
For the problem above, select glassware and size from the list below to conduct the dilution.
<= Glassware used to transfer the 2.044 M NaOH to be diluted
<= Glassware used to measure the final volume of the diluted M NaOH.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
<= Volume of the glassware chosen to transfer the concentrated NaOH above
<= Volume of the glassware chosen to contain the final dilute NaOH above
Explanation / Answer
Molarity of NaOH = 2.044M
Volume of NaOH = 5.0mL = 0.005L
Moles of NaOH = 2.044*0.005
= 0.01022 moles
final volume of solution = 100 mL = 0.10L
Final molarity of NaOH solution = 0.01022/0.10
= 0.1022M
Glassware used to transfer the 2.044 M NaOH to be diluted - Mohr pipet
Glassware used to measure the final volume of the diluted M NaOH - Volumetric Flask
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.