A volume of 85.0 mL of H2O is initially at room temperature (22.00 C). A chilled
ID: 876482 • Letter: A
Question
A volume of 85.0 mL of H2O is initially at room temperature (22.00 C). A chilled steel rod at 2.00 Cis placed in the water. If the final temperature of the system is 21.30 C , what is the mass of the steel bar?
Use the following values:
specific heat of water = 4.18 J/(gC)
specific heat of steel = 0.452 J/(gC)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
The specific heat of water is 4.18 J/(gC). Calculate the molar heat capacity of water.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
water is lossing heat and steel rod is abosorbinf heat
so lets make the set up as follows
- q water = + q steel rod
-m*c*delta T = m*x*delta T
lets put the values in the formula
-85 g * 4.18 J per g C * (21.3 C - 22.00 C) = m * 0.452 J per g C * (21.3 C - 2.00 C)
248.71 = 8.7236 * m
248.71 / 8.7236 = m
28.5 g = m
so mass of steel rod = 28.5 g
part 2
molar specific heat of water = specific heat of water * molar mass of water
= 4.18 J per g C * 18.014 g per mol
= 75.3 J per mol C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.