Given a fixed amount of an ideal gas held at constant pressure, calculate the vo
ID: 877044 • Letter: G
Question
Given a fixed amount of an ideal gas held at constant pressure, calculate the volume it would occupy if a 2.00 L sample were cooled from 60.0°C to 30.0°C.
1.00 L
4.00 L
0.20 L
1.82 L
0.455 L
2.
If the average rate of appearance of NH3 in the following reaction is 1.40 M/s, what is the average rate of disappearance of H2 during the same time period?
N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g)
5.40 M/s
2.80 M/s
1.20 M/s
0.700 M/s
2.10 M/s
1.00 L
4.00 L
0.20 L
1.82 L
0.455 L
2.
If the average rate of appearance of NH3 in the following reaction is 1.40 M/s, what is the average rate of disappearance of H2 during the same time period?
N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g)
5.40 M/s
2.80 M/s
1.20 M/s
0.700 M/s
2.10 M/s
Explanation / Answer
1. Using Charles Law
V1/T1 = constant = V2/T2
2L / 60oC = V2/30 oC
V2 = 2L/60oC x 30 oC = 1L
Volume occupied = 1.00 L
2. average rate of appearance of NH3 = d[NH3]/dt = 1.40M/s
average rate of disappearance of H2 = d[H2]/dt
d[H2]/dt = d[NH3]/dt x 3mol H2/2 mol NH3 = 1.4 x 3/2 M/s = 2.1M/s
average rate of disappearance of H2 = 2.1M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.