An order is given to infuse 500 units per hour of heparin, an anticoagulant. The
ID: 877051 • Letter: A
Question
An order is given to infuse 500 units per hour of heparin, an anticoagulant. The IV bag supplied contains 25,000 units in 250 mL. At what flow rate in milliliters per hour should the IV solution be delivered? What would the rate of drops pre second if 20 drops equals one mL? An order is given to infuse 500 units per hour of heparin, an anticoagulant. The IV bag supplied contains 25,000 units in 250 mL. At what flow rate in milliliters per hour should the IV solution be delivered? What would the rate of drops pre second if 20 drops equals one mL? An order is given to infuse 500 units per hour of heparin, an anticoagulant. The IV bag supplied contains 25,000 units in 250 mL. At what flow rate in milliliters per hour should the IV solution be delivered? What would the rate of drops pre second if 20 drops equals one mL?Explanation / Answer
Order : heparin, infuse 500 units/hr
Avaliable : heparin 25,000 units in 250 mL. supplied IV bag
Now
Flow rate in ( mL / hr ) =( (500 units / hr)/(25,000 units) ) x 250 mL
Flow rate in ( mL / hr ) = 5 mL / hr
if 20 drops is = 1 mL
? = 250 mL
no. of drops = 250 x 20
= 5000 drops
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.