A compound is composed of the elements C, H and N. a) Combustion analysis of a 5
ID: 877177 • Letter: A
Question
A compound is composed of the elements C, H and N. a) Combustion analysis of a 5.72 gsample ofthe compound gave 10.5 g of carbon dioxide and 1.72 gof water. What is the empirical formula of the compound? b) The molar mass is estimated at 115-130 amu. What is the molecular formula? Naturally occurring copper consists of two isotopes: Cu-63 and Cu-65. Cu-63 has an exact mass of 62.930 amu and an abundance of 69.09%. What is the mass of the Cu-65 isotope to four significant figures? A hydrocarbon is 86% carbon and 14% hydrogen by mass. What is the empirical formula of the compound?Explanation / Answer
Answer –
a)
We are given, mass of sample = 5.72 g, mass of CO2 = 10.5 g
Mass of water = 1.72 g
Now first we need to calculate mass of C, H and N
Moles of CO2 = 10.5 g / 44 g.mol-1
= 0.239 moles of CO2
Moles of H2O = 1.72 g / 18.015 g.mol-1
= 0.0955 moles
We know, 1 moles of CO2 = 1 moles of C
So moles of C = 0.239 moles
1 moles of H2O = 2 mole of H
So, moles of H = 2*0.0955 = 0.191 moles
Mass of C = 0.239 mole * 12.011 g/mol
= 2.87 g
Mass of H = 0.191 mole * 1.0079 g/mol
= 0.192 g
So mass of N = 5.72 g – 2.87 g – 0.192 g
= 2.66 g of N
Moles of N = 2.66 g / 14.007 g/mol
= 0.190 moles
Mow from the moles of C, H and N lowest moles for N, so divide each mole by 0.190
C = 0.239 /0.190 = 1.25
H = 0.191 / 0.190 = 1
N = 0.190/0.190 = 1
Now we need to make the number fraction to whole number so multiply such number to all so we will get whole number for C
C = 1.25 *4 = 5
H = 1*4 = 4
N = 1*4 = 4
So empirical formula is C5H4N4
b) We are given, molecular formula mass = 115.13 g/mole
We know,
Molecular formula = n * empirical formula
n = molecular formula mass / empirical formula mass
= 115.13 / 120.11
= 0.95 means 1
So molecular formula and empirical formula both are same here and that is C5H4N4
Next question –
We are given percent abundance of Cu-63= 69.09 % , atomic mass of Cu-63= 62.930 amu
Percent abundance of Cu-65 = 100 – 69.09 = 30.91 %
Now we need to calculate the mass for Cu-65
Average mass of Cu = 63.546 amu
Average mass = (percent abundance of Cu-63*atomic mass of Cu-63) + (percent abundance of Cu-65*atomic mass of Cu-65) / 100
63.546 amu = (69.09*62.930) + (30.91* x) /100
= 4347.8 + 30.91x
30.91x = (63.546*100) - 4347.8
= 2006.7
x = 64.92 amu
Next question-
We are given percent of C = 86 % . percent of H = 14 %
We assume 100 g of sample
So, mass of C = 86 g and mass of H = 14 g
Moles of C = 86 g / 12.011 g/mole = 7.16
Moles of H = 14 g / 1.0079 g/mole = 13.8
Now moles of C is lowest, so we need to divided each mole by 7.16
C = 7.16 / 7.16 = 1
H = 13.8 / 7.16 = 1.94 = 2
So empirical formula is CH2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.