Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise 7.46 with feedback You may want to reference (DA pages 296 306) section

ID: 877708 • Letter: E

Question

Exercise 7.46 with feedback You may want to reference (DA pages 296 306) section 7.2 while completing this problem. How much energy is contained in 1 mol of each of the following? Part A X-ray photons with a wavelength of 0.135 nm Express the energy numerically in kilojoules per mole. Eh 1.4724 10 18 Submit My Answers Give U Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B r-ray photons with a wavelength of 2.58x10 5 nm. Express the energy numerically in kilojoules per mole. 7.7046511627907 10 15 Submit My Answers Give U kJ/mol kJ/mol

Explanation / Answer

Solution :-

Part A given data

Wavelength of x-ray photon = 0.135 nm

Energy E= ? kJ/mol

Formula to calculate the energy using the wavelength is as follows

Energy (E) = h*c / l

Where , h = planks constant (6.626E-34 J.s) , c= speed of light (3.0E8 m/s) and l = wavelength in meter

Now lets convert given wavelength from nm to meter

0.135 nm * 1 m / 1E9 nm = 1.35E-10 m

Now lets put the values in the formula and calculate the energy per photon

E= h*c/ l

E = (6.626E-34 J.s * 3.0E8 m/s )/ 1.35E-10 m

E = 1.47E-15 J

Now lets convert this energy from per photon to per mol photon

1.47E-15 J * 6.022E23 photon / 1 photon = 8.86E8 J/ mol

Now lets convert J to kJ

8.85E8 J per mol * 1 kJ / 1000 J = 8.86E5 kJ/mol

Therefore energy per mole of photon for X- ray = 8.86*105 kJ/mol

Part B

Given data

Gamma ray photon wavelength = 2.58E-5 nm

Energy (E)= ?

Lets convert wavelength from nm to meter

2.58E-5 nm * 1 m / 1E9 nm = 2.58E-14 m

Formula to calculate the energy using the wavelength is as follows

Energy (E) = h*c / l

Where , h = planks constant (6.626E-34 J.s) , c= speed of light (3.0E8 m/s) and l = wavelength in meter

Now lets put the values in the formula and calculate the energy per photon

E= h*c/ l

E = (6.626E-34 J.s * 3.0E8 m/s )/ 2.58E-14 m

E = 7.70 E-12 J per photon

Now lets convert this energy from per photon to per mol photon

7.70E-12 J * 6.022E23 photon / 1 photon = 4.64E12 J/ mol

Now lets convert J to kJ

4.64E12 J per mol * 1 kJ / 1000 J = 4.64E9 kJ/mol

Therefore energy per mole of photon for gamma ray = 4.64*109 kJ/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote