Test-2 Chemistry For Engineering-1421-104 01- How many gra prepare 950 ml soluti
ID: 878070 • Letter: T
Question
Test-2 Chemistry For Engineering-1421-104 01- How many gra prepare 950 ml solution whose concentration is 0.25 M? 02- Write a reaction between magnesium and oxygen? 03- What are the definition of yield, combustion reaction, and Boyle's law? Choose only two. Q4- Calculate the mass of zinc chloride produced by the reaction ms of zinc phosphate (Zn,(PO) are required to between siver chloride and zine, uise the mass of siver chloride 7.88g? Q5-A natural gas has a pressure 6.77 atm and heated to 540 °C Calculate the result temperature when the pressure changed to 3.25 at Q6-Calculte the volume of sulfuric acid with molarity 0.5M and mas equals 100 g?Explanation / Answer
Ans.1 Molarity = no. of moles/ volume in liter
Given molarity = 0.25M
volume in liter = 0.950L
So, no. of moles = molarity x volume = 0.25M x 0.950L = 0.2375 moles
Also. no. of moles = mass taken/ molar mass
Molar mass of zinc phosphate = 386.11 g/mol
So, mass taken = no. of moles x molar mass = 0.2375 moles x 386.11 g/ mol = 91.7g
So, grams of zinc phosphate required = 91.7g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.