2. You are studying a dehydrogenase enzyme that catalyzes the formation of NADH
ID: 879019 • Letter: 2
Question
2. You are studying a dehydrogenase enzyme that catalyzes the formation of NADH from NAD Subsequent studies determined that NADH will absorb at 340 nm while NAD will not. The extinction coefficient for NADH is 6220 MT cm The reaction volume is 750 L total and the molecular weight of the substrate is 223 g/mol. You use 20 uL of enzyme from an initial concentration of 20 mg/mL for everyassay. The molecular weight of the enzyme was found to be 26 kDa a. What volume of a 3.4 mg/mL initial stock solution for the substrate would be needed to measure a final concentration of 200 M for one reaction? (5 points)Explanation / Answer
The concentration required = 200X 10^-6 Molar
We have concentration = 3.4 mg /mL = 3.4 g/L
Molecular weight of substrate = 223g/mole
so the inital molar concentration = 3.4 /223 = 0.015 molar
We need a volume of 750 micro liter of 200 X10^-6 molar solution
so the volume of stock required can be calcualted as
M1V1 = M2V2
0.015 X V1 = 200 X10^-6 X 750 microliter
V1 = 100 microliter
So we need 100 microliter of stock solution to preapre the desired solution for 750 microliter of volume
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.