The PreLab Exercise A mixture of 40 mL of methyl butyrate (MW=102.1 g/mol, d=0.8
ID: 879189 • Letter: T
Question
The PreLab Exercise A mixture of 40 mL of methyl butyrate (MW=102.1 g/mol, d=0.89 g/mL) and 10 mL butyric acid (MW=88.1 g/mol, d=096 g/mL) is distilled. Calculate the mole percent of each component, and using these mole percents and the figure below, answer the following questions: 1. What is the initial boiling point of this mixture? 2. What is the composition of the vapor In equilibrium with this liquid? What is the composition of the initial condensate from simple distillation? 3. Instead of a simple distillation, you set up a fractional distillation. Assuming three theoretical plates, what is the composition of the first fraction collected?Explanation / Answer
Volume of methyl butyrate = 40 mL
Density of methyl butyrate = 0.89 g/mL
Mass of methyl butyrate = 40*0.89
= 35.6 g
moles of methyl butyrate = 35.6 / 102.1
= 0.348
Volume of butyric acid = 10 mL
Density of butyric acid = 0.96 g/mL
Mass of butyric acid = 10*0.96
= 9.6 g
moles of butyric acid = 9.6 / 88.1
= 0.108
mole percent of methyl butyrate = 0.348 / (0.348 + 0.108) * 100
= 76.32%
mole percent of butyric acid = 0.108 / (0.348 + 0.108) * 100
= 23.68%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.