A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaO
ID: 879269 • Letter: A
Question
A student followed the procedure of this experiment to determine the percent NaOCl in a commercial bleaching solution that was found in the basement of an abandoned house. The student diluted 50.00 mL of commercial bleaching solution to 250 mL in a volumetric flask, and titrated a 20-mL aliquot of the diluted bleaching solution. The titration required 35.46 mL of 0.1052M Na2S2O3 solution. A faded price label on the gallon bottle read $0.79. The density of the bleaching solution was 1.10 g/mL
Calculate the number of moles of OCl-- ion required for the titration
Explanation / Answer
This reaction must be carried out in a basic solution - It is necessary to add NaOH to the solution before titration.
Equation:
4 NaOCl + Na2S2O3 + 2 NaOH 4 NaCl + 2 Na2SO4 + H2O
4mol NaOCl react with 1 mol Na2S2O3
Calculate the number of mol Na2S2O3:
Mol Na2S2O3 in 35.46mL of 0.1052M solution = 0.0354*0.1052 = 0.00373 mol Na2S2O3 used in the titration.
then the number of moles of OCl-- ion required for the titration = 0.00373*4 = 0.015 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.