Al(3+) is reduced to Al(s) in a electrolytic cell. If a current of 2.00 amperes
ID: 880409 • Letter: A
Question
Al(3+) is reduced to Al(s) in a electrolytic cell. If a current of 2.00 amperes is used and 270 g of Al is produced, how much time is needed to obtain the result? The reaction occurs according to the following equatoion:
Al(3+) + 3e -> Al(s)
Assume 100% current efficiency.
The #mol of electrons used in the electrolysis which is mentioned in the previous question is determined using the relation between the mole ratio of (electrons / Al )which is shown by the equation to be
The expression of #mol(e) is as follows: #mol(e) =_______________________(a digit)_________________
(aletter indicating a math operation sign) #mol(Al), which is found using the following relation: #mol(Al) =
_____________________(a math operation) MW =_____________________ a 3 digit number) mol, obtained after pluggin the available numbers in the operation.
Explanation / Answer
m= 270 g
I= 2amp
z=3
M=26.98g/mol
F= Faraday's constant = 96485C mol^-1
A/C to faraday law of electrolysis
m= It/F xM/z
t = mxFxz /MI = 270x96485x3 / 2x 26.98 = 810x96485/53.96= 1448347.85 second= 402.32 hr
Q= (ne-)F
mole of electricity used = Q/F = It/F = 2 x1448347.5 / 96485 = 30 mol
mole of Al = 270 / 26.98 = 10.0074
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.