Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wastewater is discharged into a river traveling at a velocity of 5 km/day. Dir

ID: 882485 • Letter: A

Question

A wastewater is discharged into a river traveling at a velocity of 5 km/day. Directly after the discharge point, the river has a dissolved-oxygen content of 5 mg/L and an ultimate BOD of 30 mg/L. The waste has a BOD decay coefficient k1 of 0.25/day. The stream has a rcaeration rate coefficient k2 of 0.6/day. The temperature is 25C and Henry?s law constant for oxygen at 25C is 1.29x 1O^-3 mol/(L.atm). a) What is the initial dissolved-oxygen deficit, D0? b) What is the location of the critical point, in time and distance? c) What is the dissolved-oxygen deficit at the critical point? d) What is the dissolved-oxygen concentration at the critical point? e) Suppose that the dissolved oxygen (DO) concentration in the river must be at least 4.0 mg/L. What would the ultimate BOD directly after the discharge point (L0) have to be to assure that this minimum is met throughout the river?

Explanation / Answer

Solubility of water at 25 Deg.C =8.11 mg/liter

Dissolved oxygen contents of the river = 5 mg/liter

a) Initial dissolved oxygen deficit= 8.11-5 =3.11 mg/liter

b) Critcal time tc= (1/(R-K) log(R/K)[1-D0(R-K)/(KLo)]

R= Reoxygenation rate constant = 0.6/day

K= Deoxygenation rate constnat =0.25/day

D0 = initial oxygen deficit = 3.11 mg/liter

L0= BOD at time t=0 =30 mg/liter

R-K =0.6-0.25=0.35/day

R/K= 0.6/0.25 =2.4

D0*(R-K)/ KL0= 3.11*0.35/(0.25*30) =0.14153

Y=1- D0*(R-K)/ KL0 =1-0.14153 = 0.854867

log(R/K *Y)= log(2.4*0.854867)=log(2.05168) =0.31211

tc= (1/0.35)*0.31211 =2.857143*0.31211 = 0.891 days

critcial distnace= critical time * velocity= 0.891* 5km/day= 4.445 km

critcial deficit =(K/R)* L0 10-Ktc = (0.25/0.6)*30 10-0.25*0.891 = 12.5*0.5988= 7.485 mg/liter

critcial deficit= saturation concentration- oxygen concentration

7.485= 9.11-oxygen concentration

oxygen concentration = 9.11-7.485=1.625 mg/liter

e) DC= (K/R)* L0 10-Ktc= (0.25/0.6)*L0* 10-0.25*0.89 =0.41667*LO*0.5987

4 =0.41667*0.5987L0= 0.249LO=

L0= 4/0.249=16 mg/liter

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote