A voltaic cell consists of a Pb/Pb2+ half-cell and a Cu/Cu2+ half-cell at 25 C.
ID: 883681 • Letter: A
Question
A voltaic cell consists of a Pb/Pb2+ half-cell and a Cu/Cu2+ half-cell at 25 C. The initial concentrations of Pb2+ and Cu2+ are 5.1×102 M and 1.600 M , respectively.
What is the initial cell potential?
What is the cell potential when the concentration of Cu2+ has fallen to 0.240 M ?
Express your answer using two significant figures.
What are the concentrations of Pb2+ and Cu2+ when the cell potential falls to 0.350 V ?
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using three decimal places.
Explanation / Answer
First write the cell reaction as follows:
Pb ---> Pb+2 + 2e- +0.13
Cu+2 + 2e- ---> Cu +0.34
Pb + Cu+2 == Pb+2 + Cu +0.47
From the cell reaction we go the cell potential +0.47.
Now use the Nernst equation to calculate initial cell potential as follows:
Here; n = 2
E = 0.47 – 0.059/2 log [Pb+2]/[Cu+2]
and [Pb+2]/= 5.1×102 M and [Cu+2] =1.600 M
E = 0.47 -0.03log(5.0x 10^-2) / 1.600
E = 0.47 - 0.03(-1.5)
E = 0.47 + 0.045
E = 0.515
E = 0.52
Now the cell potential when the concentration of Cu2+ has fallen to 0.240 M
[Cu+2] that reacts: 1.600 – 0.240 = 1.36
Additional [Pb+2] produced = 1.36
[Pb+2] that remain = 5.0x 10^-2+ 1.36 = 1.41
now put these new concentration of both ions as follows:
E = 0.47 – 0.03log1.41/0.240
E = 0.47 -0.03(0.77)
E = 0.47 – 0.023
E = 0.447 or 0.45
Now calculate the concentrations of Pb2+ and Cu2+ when the cell potential falls to 0.350 V
0.350 = 0.470 – 0.03log[Pb+2]/ [Cu+2]
-0.12 / -0.03 = log[Pb+2] / [Cu+2]
4 = log[Pb+2] /[Cu+2]
[Pb+2] / [Cu+2] = 10000
0.05 + x / 1.600 –x = 10000
0.05 + x = 16000 – 10000 x
10001 x = 16000
x = 1.599 which is approximately 1.600 means , all of the Cu+2 has been consumed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.