What is the threshold energy of zinc in joules? A photon of light, incident upon
ID: 884073 • Letter: W
Question
What is the threshold energy of zinc in joules? A photon of light, incident upon a clean, zinc surface ejects an electron with a kinetic energy of 2.1186 * 10-19 J; what are the energy (J), frequency (Hz) and wavelength (nm) of the photon? A common research laser is an AR-ion (argon-ion) laser, which emits a wavelength of 514.5nm. Would a photon from an Ar-ion laser be sufficiently energetic to kick an electron off a clean surface of zinc metal? If so, what kinetic energy would that electron possess?
Explanation / Answer
threshold energy of Zinc = 4.3 eV
= (4.3)*(1.6*10^-19) J
= 6.88*10^-19 J
Kinetic energy = 2.1186*10^-19 J
Energy of photon = 6.88*10^-19 + 2.1186*10^-19
=8.9986*10^-19 J
use: E= h*f
frequancy, f = E/h
= (8.9986*10^-19) / 6.626*10^-34
= 1.36*10^15 Hz
wavelength = c/f
= (3*10^8) / ( 1.36*10^15)
=2.2*10^-7 m
= 220 nm
Enrgy of photon in AR-ion = h*c/wavelength
= (6.626*10^-34)*(3*10^8) / (514.5*10^-9)
= 3.86*10^-19 J
Since energy is less than threshold energu of Zn , it can't eject electron
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.