Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.How much water would be needed to completely dissolve 1.79 L of the gas at a p

ID: 885784 • Letter: 1

Question

1.How much water would be needed to completely dissolve 1.79 L of the gas at a pressure of 720 torrand a temperature of 21 C? A gas has a Henry's law constant of 0.183 M/atm .

2.To what volume should you dilute 40.0 mL of a 4.45 M KI solution so that 23.5 mL of the diluted solution contains 3.15 g of KI?

3. The solvent for an organic reaction is prepared by mixing 70.0 mL of acetone (C3H6O) with 49.0 mLof ethyl acetate (C4H8O2). This mixture is stored at 25.0 C. The vapor pressure and the densities for the two pure components at 25.0 C are given in the following table. What is the vapor pressure of the stored mixture?

Compound Vapor pressure
(mmHg) Density
(g/mL) acetone 230.0 0.791 ethyl acetate 95.38 0.900

Explanation / Answer

1.)

Pressure = 720 torr = 720 /760 = 0.947 atm

Henry's law constant = K = 0.183 M/atm

molarity of water = K x P

                           = 0.183 x 0.947

                            = 0.1733 M

molarity = moles / volume

0.1733 = moles / 1.79

moles = 0.1733 x 1.79 = 0.31

moles = weight / molar mass

0.31 = weight / 18

weight of water = 5.58 g --------------------------> answer

2.)

molarity = (3.15 / 166 ) x 1000 / 23.5

              = 0.8075 M

M1 V1 = M2 V2

M1 = 4.45 , V1 = 40 ml , M2 = 0.807 M , V2 = ?

4.45 x 40 = 0.8075 x V2

V2 = 220.4 ml

diluted volume = 220.4ml --------------------------> answer

3)

acetone mass = density x volume = 0.791 x 70 = 55.37 g

acetone molar mass = 58 g/mol

acetone moles = 55.37 /58 = 0.955

ethyl acetate mass = 0.900 x 49 = 44.1 g

ethyl acetate molar mass =88 g /mol

ethyl acetate moles = 44.1 /88 = 0.501

total moles = 0.955 + 0.501 = 1.002

mole fraction of acetone = 0.501 / 1.002 = 0.499

mole fraction of ethyl acetate = 1 - 0.499 = 0.5001

Pacetone = mole fraction x pure state pressure

                 = 0.499 x 230

                 = 114.77 torr

P ethyl acetate = 0.501 x 95.38

                         = 47.78

total pressure = 114.77 + 47.78

                      = 162.55 torr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote