a chunk of metal weighing 15.45 g is added to 21.27 mLof water in a graduated cy
ID: 885799 • Letter: A
Question
a chunk of metal weighing 15.45 g is added to 21.27 mLof water in a graduated cylinder. The water rises to 24.78 mL. Calculate the density of the metal. a chunk of metal weighing 15.45 g is added to 21.27 mLof water in a graduated cylinder. The water rises to 24.78 mL. Calculate the density of the metal. a chunk of metal weighing 15.45 g is added to 21.27 mLof water in a graduated cylinder. The water rises to 24.78 mL. Calculate the density of the metal. a chunk of metal weighing 15.45 g is added to 21.27 mLof water in a graduated cylinder. The water rises to 24.78 mL. Calculate the density of the metal.Explanation / Answer
Density = mass / volume
mass of metal = 15.45 g
Volume = 24.78 mL - 21.27 mL= 3.51 mL (mL=cm^3)
therefore density = 15.45 g/3.51cm^3 = 4.402 g/cm^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.