An unknown element. X, has three naturally occurring isotopes. The masses of the
ID: 887721 • Letter: A
Question
An unknown element. X, has three naturally occurring isotopes. The masses of the three isotopes are 31.236, 33.182 nad 36.211. The first two have a percent abundance of 62.230% and 12.530% respectively. What is the average mass of element? 28.133 33.543 32.736 23.596 35.027 The crew of the TV show Fear Factor arc trying to design a challenge where a contestant has to dive into a tank containing a substance designed to resemble bovine blood and retrieve a small necklace from the bottom of the tank. In order to construct a safe platform for the set. the crew needs to calculate the mass of the blood-like substance. The substance has a density of 1 06 2/cm3 If they were to construct a 2.00 ft. x 4.00 ft. x 6.00 ft glass tank for the show, what would the blood-like substance weigh if the tank were filled to the top of the tank? 254 cm= I in: I kg = 2.205 lbs: and I ft=l2in. 3420 lbs 3177 lbs 22.06 lbs 2827 lbsExplanation / Answer
20). Masses of three isotopes = 31.236 , 33.182 and 36.211
Percent abundance of first two isotopes = 62.230 % and 12.530 %
Percent abundance of third isotope = 100 - (62.230 + 12.530)
= 25.24 %
Let the average mass of the element be X amu
Then,
0.6223 * 31.236 + 0.1253 * 33.182 + 0.2524 * 36.211 = X
X = 32.735 amu
So, average mass of the element = 32.735 amu
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.