Calculate the pH of a solution that has a hydrochloric acid (HC1) concentration
ID: 887866 • Letter: C
Question
Calculate the pH of a solution that has a hydrochloric acid (HC1) concentration of 0.02 moled/L. pKa of hypochlorous acid 7.60. What is Ka (express answer in decimal form). Calcium fluoride (CaF2) dissociates in water per the equation shown below. In a pure solution of CaF2: what would the fluoride concentration be (in moles/L) when the Calcium concentration is 0.25 moles/L? CaF2 rightarrow Ca2+ + 2F- What is the partial pressure of atmospheric nitrogen (in atm) at an elevation of 2000 m? Assume air is 79% nitrogen and 21% oxygen/Explanation / Answer
Ans: pH = -log10[H+]
Hydrogen ion concentration = [H+] = 0.02 mol L-1
pH = -log10[0.02]
pH = 1.698
Ans: pka = -log10[Ka]
7.60 = -log10[Ka]
Ka = 10-7.60 = 2.511 * 10-8
CaF2 Ca2+ + 2F-
Ans: fluoride concentration will be = 2 * 0.25 = 0.50 moles/L
Ans: Air pressure above sea level can be calculated as
p = 101325 (1 - 2.25577 10-5 h)5.25588
at 2000 m
p = 101325 (1 - 2.25577 10-5 * 2000)5.25588
p = 101325 (1 – 0.0451154)5.25588
p = 101325 (0.9548846)5.25588
p = 101325 * 0.78455659941
p = 79495.197 Pa
1 Pa = 9.86923267 * 10-6 atm
p= 784556.595340486 * 10-6 atm
p = 0.7845 atm
Nitrogen constitutes 79 %, so its partial pressure is 79 % of 0.7845 = 0.6197 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.