Hi, everyone. I need help regarding buffers. Using the Henderson-Hasselbach equa
ID: 887978 • Letter: H
Question
Hi, everyone. I need help regarding buffers. Using the Henderson-Hasselbach equation, calculate how much acetic acid (1M) and sodium acetate should be required, and prepare the buffers accordingly. Be sure to bring the final volume to 100mL. 1) 100mM acetate buffer, pH 4.5. Hi, everyone. I need help regarding buffers. Using the Henderson-Hasselbach equation, calculate how much acetic acid (1M) and sodium acetate should be required, and prepare the buffers accordingly. Be sure to bring the final volume to 100mL. 1) 100mM acetate buffer, pH 4.5. Hi, everyone. I need help regarding buffers. Using the Henderson-Hasselbach equation, calculate how much acetic acid (1M) and sodium acetate should be required, and prepare the buffers accordingly. Be sure to bring the final volume to 100mL. 1) 100mM acetate buffer, pH 4.5.Explanation / Answer
100mM acetate buffer and volume = 100 mL
millimols of buffer = 100 x 10^-3 * 100 = 10 millimol
So,
miilimol of conjugate base + millimol of acid = 10
Again,
pH = pKa + log ( [conjugate base] / [acid] )
4.5 = 4.74 + log ( [conjugate base] / [acid] )
[conjugate base] / [acid] = 0.575
[conjugate base] = 0.575 * [acid]
millimoles of conjugate base = millimoles of acid * 0.575
millimoles of acid * 0.575 + millimoles of acid = 10
millimoles of acid * 1.575 = 10
millimoles of acid = 6.35 millimol
Millimol of Conjugate base = 3.65 millimol
Molarity * Volume of acetic acid = 6.35
1 * V = 6.35
V = 6.35 mL
Millimol of sodium acetate = 3.65
Moles of sodium acetate = 0.00365 mol
Mass of sodium acetate = 0.00365 * Molar mass = 0.00365 * 82 = 0.2993 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.