The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arr
ID: 888070 • Letter: T
Question
The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arranged such that they resemble the equation for a straight line,y=mx+b.
The reactant concentration in a zero-order reaction was 0.100 M after 195 s and 2.00×102M after 365 s . What is the rate constant for this reaction?
What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A?
Order Integrated Rate Law Graph Slope 0 [A]=kt+[A]0 [A] vs. t k 1 ln[A]=kt+ln[A]0 ln[A] vs. t k 2 1[A]= kt+1[A]0 1[A] vs. t kExplanation / Answer
For zero order reaction
CAO- CA =kt
where CAO =initial concentration, CA =concentration at time t
k= rate constant
at 195 seconds
CAO= K*195+0.1 (1)
at 365 seconds
CAO= K*365+ 0.02 (2)
equation (1) and (2) gives
195*K+0.1= K*365+0.02
K(365-195)= (0.1-0.02)
K= 0.08/170 =0.000471 Msec-1
Subssiting this value in equation(1)
gives
CAO= 0.000471*195+0.1=0.191756M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.