Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Olga weighed out 8.00g of imidazole and dissolved it in 100.0mL of water. She th

ID: 888102 • Letter: O

Question

Olga weighed out 8.00g of imidazole and dissolved it in 100.0mL of water. She then added 75.0 mL of 0.650M HCl to this solution and mixed them together. She then added enough water to give a total volume of 0.500L. Show your work and/or briefly explain your answers for a-d.

a) What is the pH and concentration of Olga's final buffer?

b) For an experiment, Okga takes 250.0mL of her buffer and mixes it with 5.00mL of 2.50M KOH. What is the pH and concentration of her buffer after this addition?

c) For an experiment, Olga takes 250.0mL of her buffer and mixes it with 5.00mL of 2.50M HNO3. What is the pH and concentration of her buffer after this addition?

d) Can Olga's initial buffer absorb acid or base better without showing a significant change in its pH? Explain your answer.

Explanation / Answer

Mass of imidazole = 8.0 gm

Molar mass of Imidazole = 68.077 g/mol

Moles of imidazole = 8.0 / 68.077

= 0.1175 moles

Molarity of HCl = 0.650 M

Volume of HCl added = 75 mL = 0.075 L

moles of HCl added = 0.650 * 0.075

= 0.04875 moles

(a). Moles of OH- ions in excess = 0.1175 - 0.04875

= 0.06875 moles

Total volume of solution = 100 + 75 = 175 mL

= 0.175 L

[OH-] = 0.06875 / 0.175

= 0.3928 M

pOH = - log [OH-]

= - log 0.3928

= 0.405

pH = 14 - pOH

= 14 - 0.405

pH = 13.595

(b). Volume of buffer taken = 250 mL = 0.250 L

Moles of OH- taken from buffer = 0.3928 * 0.250

= 0.0982

Moles of OH- ions added from KOH = 2.50 * 0.005

= 0.0125

Total moles of OH- ions = 0.0982 + 0.0125

= 0.1107

Total volume of buffer = 0.250 + 0.005

= 0.255 L

[OH-] = 0.1107 / 0.255

= 0.4341 M

pOH = - log 0.4341

= 0.362

pH = 14 - 0.362

pH = 13.638

(c). Moles of OH- taken from buffer = 0.3928 * 0.250

= 0.0982

Moles of HNO3 mixed = 2.50 * 0.005

= 0.0125

Moles of OH- ions consumed by acid = 0.0982 - 0.0125

= 0.0857

Total volume of buffer = 0.250 + 0.005

= 0.255 L

[OH-] = 0.0857 / 0.255

= 0.336 M

pOH = - log [OH-]

= - log 0.336

pOH = 0.473

pH = 14 - 0.473

pH = 13.527

(d).   Olga's initial buffer can absorb base better without showing a significant change in its pH because of the excess mount to conjugate acid present in the buffer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote