A fertilizer manufacturer uses the reaction between hydrogen and nitrogen to cre
ID: 888801 • Letter: A
Question
A fertilizer manufacturer uses the reaction between hydrogen and nitrogen to create ammonia (assume no other reactants or products). If 9.5x10^3 moles of hydrogen and 1.7 x 10^3 moles of nitrogen react at 277k and 1.25 atm, what volume of ammonia is produced?A fertilizer manufacturer uses the reaction between hydrogen and nitrogen to create ammonia (assume no other reactants or products). If 9.5x10^3 moles of hydrogen and 1.7 x 10^3 moles of nitrogen react at 277k and 1.25 atm, what volume of ammonia is produced?
Explanation / Answer
The chemical reaction here is,
N2 + 3H2 ---> 2NH3
So we have 1 mole of N2 reacting with 3 moles of H2 to form 2 moles of NH3
When NH3 is formed starting with 1.7 x 10^3 moles of N2 = 3.4 x 10^3 moles x 17 g/mol = 5.78 x 10^4 g NH3
when starting with H2 we would get = 9.5 x 10^3 x 2/3 = 6.33 x 10^3 mols x 17 g/mol = 1.08 x 10^5 g of NH3
So, here N2 is the limiting reagent
moles of NH3 formed would be = 3.4 x 10^3 mols
volume of NH3 formed would be = nRT/P
= 3.4 x 10^3 x 0.08206 x 277/1.25
= 6.18 x 10^4 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.