Suppose the concentration of glucose inside a cell is 0 1 mM and the cell is sus
ID: 889502 • Letter: S
Question
Suppose the concentration of glucose inside a cell is 0 1 mM and the cell is suspended in a glucose solution of 0.01 nM What would be the free energy change involved in transporting 10 -6 mole of glucose from the medium into the cell? Assume T = 37 degree C. What would be the free energy change involved in transporting 10 -6 mole of glucose from the medium into the cell if the intercellular and extracellular concentrations were 1 nM and 10 mM, respectively? If the processes described in parts A and B were coupled to ATP hydrolysis, how many moles of ATP would have to be hydrolyzed in order to make each process favorable? (Use the standard free energy change for ATP hydrolysis )Explanation / Answer
M1 = 0.1 M
M2 = 0.01 M
n = 10^-6 mol to the cell
T = 37C or 310K
a)
By definition
dG = R*T*ln([in]/[out]) = 0.082*(310)*(0.1/0.01)= 254.2 J/mol
But this is per unit mol, we hav e10^-6 mol so:
254.2 * (10^-6) = 0.000254 J
b)
Apply same formula
dG = R*T*ln([in]/[out]) = 0.082*(310)*(1/10)= -2.54 J/mol
But we have 10^-6 mol so
-0.0000254 J
c)
Total reactions:
ATP+H2OADP+Pi G = -30.5 kJ/mol
ATP+H2OAMP+2Pi G = -61 kJ/mol
2ADP+H2O2AMP+2Pi G = -61 kJ/mol
Total for 1 mol of ATP = -30.5 -61 - 61 = -152.5 kJ/mol
If we have
When you couple them
dG = dG1 + dG2 = 254.2 - 2.54 = 251.66 J in total
therefore
dG/n = 251.66 J / 152500 J/mol = 0.00165 mol or 1.65 mmol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.