Problems Of Solution Concentration -What is the ratio of the concentration of po
ID: 889863 • Letter: P
Question
Problems Of Solution Concentration
-What is the ratio of the concentration of potassium ions to the concentration of carbonate ions in a 0.1275 M solution of Aluminium carbonate?
-What is the molar concentration of K+ ions in a 0.0175 M solution of potassium Phosphate?
-How many grams of Na2SO4 are required to make 1.250 L of 0.800 M Na2SO4?
-What is the concentration of ammonia in a solution made by dissolving 13.75 g of ammonia in 8.0 L of water?
-(a) How many grams of Na2SO4 are there in 250 mL of 0.50M Na2SO4? (b) How many milliliters of 0.50 M Na2SO4 solution are needed to provide 0.038 mol of this salt? (c)How many milliliters of 2.5M H2SO4 are needed to make 450mL of 0.20M H2SO4?
Explanation / Answer
How many grams of Na2SO4 are required to make 1.250 L of 0.800 M Na2SO4?
Molarity=moles/volume of solution in L
0.800=moles/ 1.250
moles= 0.800*1.250= 1 mole
weight= moles*molar mass= 1*142.04= 142.04 gm of Na2SO4
What is the concentration of ammonia in a solution made by dissolving 13.75 g of ammonia in 8.0 L of water?
Moles= given mass/ molar mass
molar mass of NH3=17.03 gm
moles=13.75/17.03= 0.80 moles
Molarity= moles/volume in L= 0.80/8= 6.4 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.