Calculate the freezing point and boiling point in each solution, assuming comple
ID: 891022 • Letter: C
Question
Calculate the freezing point and boiling point in each solution, assuming complete dissociation of the solute.
Part A - Calculate the freezing point of a solution containing 13.4 g FeCl3 in 172 g water.
Part B - Calculate the boiling point of a solution above.
Part C - Calculate the freezing point of a solution containing 6.5 % KCl by mass (in water).
Part D - Calculate the boiling point of a solution above.
Part E - Calculate the freezing point of a solution containing 0.151 m MgF2.
Part F - Calculate the boiling point of a solution above.
Explanation / Answer
Part A)
DTf = i*kf*m
Kf = depression in freezing point constant of water = 1.858 C/m
m = w/mwt*1000/wt ofsolvent in grams
w = weight of solute = 13.4 grams
Mwt = Molar mass of FeCl3 = 162.2040 g/mol
Wt = wt ofsolvent = 172 grams
= (13.4/162.2)*(1000/172) = 0.48 molal
i = vant hoff factor of FeCl3 = 4
DTf = T0- TF
Tf = freezing point of a solution = -3.57 C
t0 = freezing point of a solvent(water) = 0 c
0-Tf = 4*1.858*0.48
Tf = -3.57 C
Part B)
DTb = i*Kb*m
DTb = Tb-T0
Tb = boiling point of a solution = ?
T0 = boiling point of water = 100 C
Kb = elevation in boiling point constant of water = 0.521 C/m
Tb-100 = 4*0.521*0.48
Tb = 101.00032 C
Part C)
6.5 % KCl by mass (in water).
w = mass of KCL = 6.5 gram
Molar mass of KCl = 74.5513 g/mol
M = mass of solvent = 100 grams
molality = (6.5/74.5513)*(1000/100)
= 0.872 molal
i = vanthoff factor = 2
DTf = i*Kf*m
0-Tf = 2*1.858*0.872
Tf = freezingpoint of solution = -3.24 C
Part D)
6.5 % KCl by mass (in water).
w = mass of KCL = 6.5 gram
Molar mass of KCl = 74.5513 g/mol
M = mass of solvent = 100 grams
molality = (6.5/74.5513)*(1000/100)
= 0.872 molal
i = vanthoff factor = 2
DTb = i*Kb*m
Tb - 100 = 2*0.521*0.872
Tb = boiling point of solution = 100.9086 C
Part E)
DTf = i*kf*m
Kf = depression in freezing point constant of water = 1.858 C/m
molality of solution = 0.151 m
i = vant hoff factor of MgF2 = 3
DTf = T0- TF
Tf = freezing point of a solution = ?
t0 = freezing point of a solvent(water) = 0 c
0-Tf = 3*1.858*0.151
Tf = -0.84167 C
Part F)
molality = 0.151 molal
i = vanthoff factor of MgF2 = 3
DTb = i*Kb*m
Tb - 100 = 3*0.521*0.151
Tb = boiling point of solution = 100.236 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.