The thermal decomposition of ethylene occurs in many industrial contexts: during
ID: 892632 • Letter: T
Question
The thermal decomposition of ethylene occurs in many industrial contexts: during ethylene transit in piplines, formation of polyethylene, drying of the gas and seperating it from impurities. The decomposition reaction is as follows:
CH2 + CH2(g) -> CH4(g) + C (graphite)
If the decomposiiton of 1 mole of ethylene with a gas density of 0.215 g/mL starts at 27C and the temperature increases by 950 K, what is the final pressure of the confined gas? (Ignore the volume of graphite and use the van der Waals equation.)
Explanation / Answer
CH2 + CH2(g) -> CH4(g) + C
Assume only gas final is CH4
for methane
a = 2.283 = 0.2283 m6·Pa/mol2
b = 0.04278 L/mol = 4.278*10^-5 m3/mol
VDW equation
(P+a(n/V)^2*(V - nb) = nRT
we have, a, b, n, R, T, find Volume
MW ethylente = 16 g/gmol
n/V = 0.215 g/ml * (1000 ml/L) / ( 16g/gmol) = 13.437 gmol/L = 13437 gmol/m3
if we use 1 gmol then n/V = 13437 gmol/m3
V = 1/13437 = 7.44*10^-5 m3
Now subsitutein VDW
(P+a(n/V)^2*(V - nb) = nRT
(P + 0.2283 (13437)^2) * (7.44*10^-5 - 1*4.278*10^-5) = (1)*(8.314)(950)
(P + 41220242) * (3.162*10^-5) = 7898
Solve for P
P = 208567866 Pa
P = 208567.8 kPa
P = 208.5 MPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.