A reaction was performed in which 2.60 mL of methyl benzoate was reacted with a
ID: 893007 • Letter: A
Question
A reaction was performed in which 2.60 mL of methyl benzoate was reacted with a mixture of concentrated nitric and sulfuric acids to make 2.64 g of methyl m-nitrobenzoate. Calculate the theoretical yield and percent yield for this reaction.
Consider the nitration by electrophilic aromatic substitution of methyl benzoate to methyl m-nitrobenzoate conc. HNO.3 conc. H2SO4 O2 methyl m-nitrobenzoate methyl benzoate d = 1.09 g/mL A reaction was performed in which 2.60 mL of methyl benzoate was reacted with a mixture of concentrated nitric and sulfuric acids to make 2.64 g of methyl m-nitrobenzoate. Calculate the theoretical yield and percent yield for this reaction Theoretical yield Percent yield Number NumberExplanation / Answer
1 mole methylbenzoate ----> 1 mole methyl m-nitrobenzoate.
no of moles of methyl benzoate = w/mwt
w = v*d = 2.6*1.09 = 2.834 grams
mwt of methyl benzoate = 136.14792 g/mol
= 2.834/136.14792 = 0.0208156 mole.
no of moles of methyl m-nitrobenzoate produced = 0.0208156 mole.
theoretical yield of m-nitrobenzoate produced = 0.0208156 * mwt
mwt of m-nitrobenzoate = 181.14548 g/mol
= 0.0208156 *181.14548 = 3.77 grams.
percent yield = practical yield / theoretical yield *100
= 2.64 / 3.77*100 = 70.026%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.