Molatity: 1) An aqueous solution of sodium hydroxide has a concentration of 0.26
ID: 893776 • Letter: M
Question
Molatity:
1) An aqueous solution of sodium hydroxide has a concentration of 0.263 molal.
The percent by mass of sodium hydroxide in the solution is %.
2) An aqueous solution of magnesium sulfate has a concentration of 0.432 molal.
The percent by mass of magnesium sulfate in the solution is %.
3) An aqueous solution is 13.0% by mass ethanol, CH3CH2OH, and has a density of 0.978 g/mL.
The molality of ethanol in the solution is m.
Mole fraction/mass percent:
1) An aqueous solution is 26.0 % by mass ammonia, NH3, and has a density of 0.904 g/mL.
The mole fraction of ammonia in the solution is .
2)An aqueous solution is 36.0 % by mass silver nitrate, AgNO3, and has a density of 1.41 g/mL.
The mole fraction of silver nitrate in the solution is .
3) The mole fraction of iron(III) acetate, Fe(CH3COO)3, in an aqueous solution is 2.04×10-2 .
The percent by mass of iron(III) acetate in the solution is %.
Explanation / Answer
Answer – Molarity-
1)Given, [NaOH] = 0.263 M , means 0.260 moles of NaOH in the 1000 mL or 1 L solution
We know water has density = 1.00 g/mL
So, 1000 mL = 1000 g of water
Mass of NaOH = 0.263 moles * 40.0 g/mol
= 10.52 g
Percent by mass of NaOH = mass of NaOH / mass of solution*100 %
= 10.52 g / 1000 g * 100 %
= 1.052 %
2) [MgSO4] = 0.432 M , means 0.432 moles of MgSO4 in the 1000 mL or 1 L solution
We know water has density = 1.00 g/mL
So, 1000 mL = 1000 g of water
Mass of MgSO4 = 0.432 moles * 120.37 g/mol
= 51.98 g
Percent by mass of MgSO4= mass of MgSO4/ mass of solution*100 %
= 51.98 g / 1000 g * 100 %
= 5.2 %
3) Percent by mass of CH3CH2OH = 13.0 % , density = 0.978 g/mL
Assume 100 mL of solution,
So mass of solution = 100 mL * 0.978 g/mL
= 97.8 g
So, mass of CH3CH2OH –
Percent by mass of CH3CH2OH = mass of CH3CH2OH / mass of solution*100 %
So, mass of CH3CH2OH = Percent by mass of CH3CH2OH * mass of solution / 100 %
= 13.0 % * 97.8 g / 100 %
= 12.7 g
Moles of CH3CH2OH = 12.7 g / 46.068 g.mol-1
= 0.276 moles
So mass of water = 97.8-12.7 = 85.1 g
So mass of water in kg = 0.0851 kg
We know molality = moles of solute / kg of solvent
= 0.276 moles / 0.0851 kg
= 3.24 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.