Question 7 of 32 ncorrect Map General Chemistr University Science Books presente
ID: 894447 • Letter: Q
Question
Question 7 of 32 ncorrect Map General Chemistr University Science Books presented by Sapling Lea Donald McQuarrie. Peter A Rock .Ethan Gallogly Calculate the pH of the resulting solution if 31.0 mL of 0.310 M HCI(aq) is added to (a) 41.0 mL of 0.310 M NaoH(aq). Number pH 11.491 (b) 21.0 mL of 0.410 M NaOH(aq). Number pH 1.72 There is additional feedback available! View this feedback by clicking on the bottom divider bar, Click on the divider bar again to hide the additional feedback. Close Previous ® Give Up & View olution Try Again Next Exit ExplanationExplanation / Answer
The reaction is NaOH+ HCl---> NaCl+ H2O
1mole requires 1 mole of HCL
moles of HCl= (31/1000)*0.31 =0.00961 moles
Moles of NaOH= 41*0.31/1000= 0.01271
out of this 0.00961 moles get neutralised, balance =0.01271-0.00961= 0.0031 moles
concentration = 0.0031*1000 / (31+41)= 0.0431 M
pOH- = -log [OH-] = -log [ 0.0431)= 1.4
pH+ pOH- =14
pH= 14-1.4= 12.6
In the second case
NaOH= 0.00861 mole
HCl = .00961 moles
HCl is excess by = 0.00961- 0.00861 =0.001 moles
concentration =0.001*1000/52=0.019M
pH =-log [ 0.019] =1.72
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.