As we discussed in class, alcohol dehydrogenase (ADH) will oxidize several alcoh
ID: 894577 • Letter: A
Question
As we discussed in class, alcohol dehydrogenase (ADH) will oxidize several alcohols. We also discussed when methanol is the substrate for ADH that the toxic compound formaldehyde is produced, and that ethanol can be used as a competitive inhibitor to prevent this problem. Assume a dog has accidently consumed 50 mL of windshield washer fluid (50% methanol), the owners knows that unless he corrects for this soon the dog will be in trouble. The owner has several bottles of wine that he recently purchased for a party (12 % ethanol). How much wine does the dog need to consume to reduce the activity of ADH for methanol to 5% of its normal Km?
ADH-ethanol Km = 1mM
ADH-methanol Km = 10mM
Assume the “working volume” of the dog is 15L
Assume the densities of both liquids are 0.9 g/mL
Explanation / Answer
Volume of windshield washer fluid = 50 mL
Since it has 50% methanol so volume of methanol = (50 / 100) * 50 = 25 mL
Mass of methanol = 25 mL * 0.9 g/mL = 22.5 g
Moles of methanol consumed by the dog = 22.5 g / 32 g/mol = 0.7 mol
Now he consumed 0.7 mol of methanol and diluted it in a working volume of 15 mL
Concentration = 0.7 mol / 15 L = 46.9 mM
Enzyme will function at Vmax * 46.9 mM / ( 10 mM + 46.9 mM) = 0.82 * Vmax
Now,
5 % of 0.82 Vmax = 0.041 Vmax
0.041 Vmax = Vmax * 46.9 mM / [ 10 mM ( 1 + ( [Ethanol] / 1 mM)) + 46.9 mM ]
[Ethanol] = 109 mM
In order to raise the alcohol concentration to 109 mM the dog must drink 109 mM * 15 L = 1.63 moles of ethanol
Mass of alcohol or ethanol to be consumed = 1.63 mol * 46 g/mol = 75 g ethanol.
Mass of ethanol = 75 / 12 / 100 = 625 g
Volume of wine to be consumed = 625 g / 0.9 g/mL = 694 mL wine.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.