Density Problems: 1. If an object weighs 50 grams and has a volume of 30cc, what
ID: 894670 • Letter: D
Question
Density Problems:
1. If an object weighs 50 grams and has a volume of 30cc, what is its density in g/mL?
2. If a block has a dimension of 5cm X 10cm X 30cm, what is its volume? If the mass is 500mg, what is its density in g/cc?
3. Aluminum has a density of 2.7 g/cc. What is the mass of a cube of aluminum 5cm on each side?
4. Another piece of aluminum is weighed and found to have a weight of 700 grams. Given that the density of aluminum is 2.7g/mL, what is the volume of the piece of aluminum?
Heat Problems:
1. If you heat 50mL of water from 25C to 70C, how many calories are required? How many kilocalories is that?
2. If you heat 1kg of water from 0C to 50C, how many calories are required?
3. When one gram of sugar is burned in a bomb calorimeter containing 1 liter of water, the temperature of the water rises from 22C to 26C. Calculate the number of cals, kcals, and Cals in one gram of sugar.
4. When 1 gram of fat is burned in a bomb calorimeter containing 2 liters of water, the temperature rises from 21.1C to 25.8C. Calculate the number of cals, kcals, and Cals in one gram of fat. Compare the ratio of cal/gram found in fats versus sugar. (See above problem.)
5. A 12 fluid ounce can of Lite beer has a caloric content of 85 Cals. A CHE 101 student drinks an ice-cold can of this beer after a grueling chemistry exam to provide a little analgesia. The beer warms in the student’s stomach from 0C to 37C. How many cals, kcals, and Cals were required to warm the beer to body temperature?
(Hint: 16 fluid ounces = 1 pint, and one pint = 472mL.)
Atomic Structure problems: (picture attached)
Explanation / Answer
1. If an object weighs 50 grams and has a volume of 30cc, what is its density in g/mL?
Density is the ration of mass to the volume.
Density = mass / volume
First change cc into mL as follows:
30cc *1.0 mL / 1.0 cc= 30mL
here, volume = 30mL and mass = 50grasm
So density = mass / volume = 50g / 30mL = 1.67 g/ mL
2. If a block has a dimension of 5cm X 10cm X 30cm, what is its volume? If the mass is 500mg, what is its density in g/cc?
volume = 5cm X 10cm X 30cm = 1500 cc
Mass = 500mg or 0.5 g
here, volume = 1500 CC and mass = 0.50 grasm
So density = mass / volume = 0.50 g / 1500 CC = 3.33*10^-4 g/ cc
3. Aluminum has a density of 2.7 g/cc. What is the mass of a cube of aluminum 5cm on each side?
density = mass / volume = 2.7 g /cc
To calculate the mass of a cube of aluminum 5cm first calcaulte the volume of it as follows:
volume = 5cm X 5cm X 5cm = 125 cc
density =2.7 g /cc
The mass of a cube of aluminum 5cm = density * volume = 2.7 g /cc*125 cc = 337.5 g
4. Another piece of aluminum is weighed and found to have a weight of 700 grams. Given that the density of aluminum is 2.7g/mL, what is the volume of the piece of aluminum?
density = mass / volume = 2.7 g /cc or mL
To calculate the volume of aluminum use its density:
volume = mass / density = 700 grams / 2.7 g / mL = 259.25 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.