From the information below, determine the mass of substance C that is formed if
ID: 894870 • Letter: F
Question
From the information below, determine the mass of substance C that is formed if 45.0 g of substance A reacts with 23.0 g of substance B, assuming that the reaction between A and B goes to completion.
A. Substance A is a solid that consists of a Group 13 (3A) metal (boron is not a metal!) and carbon; the m% C in substance A is 57.2%. It reacts with substance B to form substances C and D. 4.0 x 1016 formula units of substance A weighs 8.371 micrograms. Show all work
B. 47.9 g of substance B contains 5.36 g H and 42.5 g O. Show all work.
C. When 10.0 g of substance C is burned in excess oxygen, 33.8 g of CO2and 6.92 g of H2O are produced. The molar mass of substance C is MC = ~26 g/mol.
D. Substance D is the hydroxide of the metal in substance A. Show all work.
Explanation / Answer
A. find moles of substance A = 4 x 10^16 formula units/6.022 x 10^23 = 6.64 x 10^-8 mols
mass of A = 8.371 micrograms = 8.37 x 10^-6 g
molar mass of substance A = 8.37 x 10^-6/6.64 x 10^-8 = 126.05 g/mol
m% C in substance A = 57.2%
mass in g of C in 1 mole of substance A = 0.572 x 126.05 = 72.101 g
moles of C = 72.101/12.01 = 6.0 mols
So we have 6 moles of C in 1 mole of substance A
molar mass of metal in substance A = 126.05 - 72.101 = 53.95 g
The metal is thus Al,
The molecular formula of substance A= Al2C6
B. 47.9 g of substane B gave 5.36 g of H and 42.5 g of O
moles of H = 5.36/1.01 = 5.54 mol
moles of O = 42.5/16 = 2.66 mol
divide by smallest factor,
H = 5.54/2.66 = 2
O = 5.54/5.54 = 1
So we have molecular formula of substance B = H2O
C. mols of C in 33.8 g CO2 = 33.8/44.01 = 0.77 mol
mols of H in 6.92 g of H2O = 2 x (6.92/18.015) = 0.77 mol
Ratio being 1 : 1
So emiprical formula becomes CH
empirical formula mass = 12 + 1 = 13
molar mass = 26
factor = 26/13 = 2
molecular formula of substance C = C2H2
D. Is the hydroxide of metal A
molecular formula of substance D = Al(OH)3
Now when 45.0 g of A is reacted with 23.0 g of B
Al2C6 + 6H2O ---> 3C2H2 + 2Al(OH)3
moles of A = 45/126.05 = 0.36 mols
moles of B = 23/18.015 = 1.28 mols
If all of Al2C6 has reacted we would require = 6 x 0.36 = 2.16 mols of B
If all of B has reacted we would require = 1.28/6 = 0.21 mols of A
Since we have excess of A then required, H2O is the limiting reagent here
So mass of substance C formed = 1.28 x 0.5 x 26 = 16.64 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.