What is the concentration of 10 nm particles that move through air only by diffu
ID: 895828 • Letter: W
Question
What is the concentration of 10 nm particles that move through air only by diffusion at a distance of 10 m if the initial particle concentration at the point of generation are 100 micrograms/m^3?Consider no other transport mechanism, but diffusion with flux of 1.1 x 10 ^ -7 micrograms/m^2xs and use the Stoke-Einstein equation to estimate the diffusivity coefficient at 1 atm and 20 degrees C
D = k^B x Thermodynamic temp/ 6(3.14) x visocity of air x radius of particle
k^B= 1.38 x 10^ -23 J/K
Need to see it worked out
Explanation / Answer
D = k^B x Thermodynamic temp/ 6(3.14) x visocity of air x radius of particle
D = 1.38 x 10^ -23 J/K * 293 / 6*3.14*1.983 x 10-5
= 1.08*10^-17 micrograms/m^2s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.