The standard free energy of activation of a reaction A is 76.5 kJ mol–1 (18.3 kc
ID: 897625 • Letter: T
Question
The standard free energy of activation of a reaction A is 76.5 kJ mol–1 (18.3 kcal mol–1) at 298 K. Reaction B is ten million times faster than reaction A at the same temperature. The products of each reaction are 10.0 kJ mol–1 (2.39 kcal mol–1) more stable than the reactants. (a) What is the standard free energy of activation of reaction B? (b) What is the standard free energy of activation of the reverse of reaction A? (c) What is the standard free energy of activation of the reverse of reaction B?
Explanation / Answer
a.
Use the Arrhenius equation
ln k1 = lnA – Ea1/RT
ln k2 = lnA – Ea2/RT
Assuming that lnA is the same in the two cases
lnk2 – lnk2 = (Ea1 – Ea2)/RT
Assume T is about 298 K (ambient temperature)
ln (k2/k1) x(RT) = Ea1 – Ea2
ln (107 ) x(8.314 x 10-3 kJ/mol.K x 298 K) = 76.5 kJ/mol - Ea2
1.95 x 2.49 = 76.5 kJ/mol - Ea2
Ea2 = 76.5 kJ/mol – 4.8 kJ/mol = 71.7 kJ/mol
b.
In the reverse reaction, Ea,A is 10 kJ/mol higher
76.5 kJ/ mol + 10 kJ/mol = 86.5 kJ/mol
c.
In the reverse reaction, Ea,B is 10 kJ/mol higher
71.7 kJ/ mol + 10 kJ/mol = 81.7 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.