Concentration of a Sodium Chloride Solution D.l Mass of evaporating dish g 40.12
ID: 897731 • Letter: C
Question
Concentration of a Sodium Chloride Solution
D.l Mass of evaporating dish g 40.12 g
D.2 Volume of NaCl solution mL 10.00mL
D.3 Mass of dish and NaCl solution g 50.12g
D.4 Mass of dish and dry NaCl 43.50g
D.5 Mass of NaCl solution 10g
D.6 Mass of the dry NaCl salt 3.38g
D.7 Mass/mass percent my results is 33.8%(m/m)
D.8 Mass/volume percent my result is also 33.8%(m/v)
Explanation / Answer
Mass percent = (mass of solute/mass of solution) * 100 = (3.38/10)*100 = 33.8%(m/m)
Concentration of solution = (amount of solute/mass of solution)*100 = (3.38/10)*100 = 33.8% (m/v)
Concentration of sodium chloride in Molarity = (wt of sodium chloride /MW)*(1000/10) = (3.38/58.44)*(1000/10) = 5.78 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.