A closed system initially containing 2.00 Times 10^-2 M H_2 and 4.00 Times 10^-2
ID: 898795 • Letter: A
Question
A closed system initially containing 2.00 Times 10^-2 M H_2 and 4.00 Times 10^-2 M I-2 at 448 degree C is allowed to reach equilibrium. Analysis of the equilibrium mixture shows that the concentration of HI is 2.87 Times 10^-2M. Calculate K_c at 448 degree C for the reaction taking place, which is H_2(g) + I_2(g) 2 HI(g) At 298 K, k_1 = 1.36 Times 10^-7 sec^-1. At 323 K, k_2 = 2.72 Times 10^-6 sec^-1. Calculate the energy of activation for this reaction. The rate-determining step is the step in a reaction mechanism.Explanation / Answer
1.
Kc=[HI]^2/[H2][N2]
Kc= (2.87X10^-2)^2/ (2.0X10^-1* 4.0X10^-2)
Kc= 1.029
2.
WE USE THE EQUATION,
ln(k2/k1) = Ea/R(1/T1 - 1/T2)
T1 = 298 K
k1 = 1.37 x 10^-7 s^-1
T2 = 323 K
k2 = 2.72 x 10^-6 s^-1
R = 8.3145 J/K.mol (Gas constant)
ln(2.72 x 10^-6 s^-1 / 1.37 x 10^-7 s^-1) = -12.7
-12.7 = Ea / 8.3145 (1/298 - 1/323)
1.113 = Ea / 8.3145 (2.59 x 10^-4)
Ea = (-12.7 x 8.3145) / 2.59 x 10^-4 = -40.76 x 10^4 J/mol
3.
b) slowest
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.