Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Solve n show work A 5. 0 g of a substance was healed from 25. 2 degrees C to 55.

ID: 899977 • Letter: S

Question

Solve n show work A 5. 0 g of a substance was healed from 25. 2 degrees C to 55. 1 degrees C. requiring 133 J of work to do so Calculate the specific heat capacity of the substance A chunk of iron at 90. 6 degrees C was added to 200. 0 g of water at 15. 5 degrees C. The specific heat of iron is 0. 449 J/g degrees C. and the specific heat of water is 4. 18 J/g degrees C. When the temperature stabilized, the temperature of the mixture was 18. 2 degrees C. Assuming no heat was lost to the surroundings, what was the mass of iron added"? If 596 J of heat are added to 29. 6 g of water at 22. 9 degrees C in a calorimeter, what will be the final temperature of the water? (specific heat of water 4 18 J/ degrees C)

Explanation / Answer

Solutions :-

Q5) 5.0 g substance

Initial temperature T1 = 25.2 C

Final temperature T2 = 55.1 C

Heat = q=133 J

Specific heat = ?

q= m*s*delta T

133 J = 5.0 g * s* (55.1 C – 25.2 C)

133 J / 5.0 g *(55.1 C – 25.2 C)= s

0.8896 J peer g C= s

Therefore the specific heat of the substance is 0.8896 J g/ C

Q6) Heat lost by iron is absorbed by the water

Therefore we can make the following set up

qwater = m*s*delta T

            = 200 g * 4.18 J per g C * (18.2 C – 15.5 C)

             = 2257.2 J

So heat gained by water = 2257.2 J

So the heat loss by iron = 2257.2 J

Now lets use it to calculate the mass of iron

q= m*S*delta T

2257.2 J = m * 0.449 J per gC * (90.6 C – 18.2 C)

2257.2 J / 0.449 J per gC * (90.6 C – 18.2 C) = m

69.4 g = m

Therefore the mass of iron chunk = 69.4 g

Q7) q=596 J

m=29.6 g

initial temperature T1 = 22.9 C

final temperature = ?

lets calculate the change in the temperature

q= m*s*delta t

delta T = q/ m*s

             = 596 J / 29.6 g *4.18 J per g C

            = 4.82 C

Therefore the final temperature T2 = T1 + delta T

                                                               = 22.9 C + 4.82 C

                                                        = 27.7 C

So the final temperature of water = 27.7 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote