What volume of an organic solvent must be used to effect 90% separation in one e
ID: 900363 • Letter: W
Question
What volume of an organic solvent must be used to effect 90% separation in one extraction when only 2.7 g of a certain compound dissolves in 100 ml of water? (K=15) Answer=60 mlWhat percentage of the organic compound could be recovered if two extractions were made each time using half of the volume calculated in the first question?
Please answer 2nd question. What volume of an organic solvent must be used to effect 90% separation in one extraction when only 2.7 g of a certain compound dissolves in 100 ml of water? (K=15) Answer=60 ml
What percentage of the organic compound could be recovered if two extractions were made each time using half of the volume calculated in the first question?
Please answer 2nd question.
What percentage of the organic compound could be recovered if two extractions were made each time using half of the volume calculated in the first question?
Please answer 2nd question.
Explanation / Answer
Solution :-
formula
K= solubility in solvent 1/solubility in solvent 2
using the first extraction
15 = (x/30ml) / ((2.7-x)/100 ml)
15*((2.7-x)/100 ml) = x/30 ml
solving for the x we get 2.209 g
therefore the mass remain in water = 2.7 g - 2.209 g = 0.491 g
now lets calculate the amount extracted using the second extraction
15 = (x/30ml) / ((0.491-x)/100 ml)
15*((0.491-x)/100 ml) = x/30 ml
solving for the x we get 0.402 g
Therefore the total amount of the substrance extracted = 2.209 g + 0.402 g = 2.611 g
Therefore the percent of the substance extracted in two extractions is as follows
% = (amount extracted / total amount *)100%
= (2.611 g / 2.7 g)*100%
= 96.7 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.